باکتری های مضر مواد غذایی با ابداع محققان ایرانی از بین می روندبا کمک ویروس های ایمن؛

دو محقق ایرانی دانه های ریزی از نوع خاصی باکتریوفاژ ابداع کرده اند که با اسپری کردن روی مواد غذایی باکتری های مضر مانند ای کولای را از بین می برد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ” رویال طعم وابسته به هلدینگ سرمایه گذاری برشا” به نقل از نیواطلس، هرچند وجود روشی ساده که تمام باکتری های مضر در موادغذایی را از بین می برد، بسیار کارآمد است اما سرازیر کردن آنتی بیوتیک ها در مواد غذایی راه حل مناسبی نیست. درهمین راستا زینب حسین دوست و توحید دیدار استاد و استاد یار دانشگاه مک مستر همراه گروهی از محققان یک اسپری جدید ابداع کرده اند که با کمک ویروس های ایمن برای مواد غذایی، باکتری های مضر در آنها را از بین می برند.
این اسپری شامل دانه های میکروژل است که از ویروس هایی شناخته شده به نام باکتریوفاژ استفاده می کند. باکتریوفاژ ها برای انسان بی خطر هستند اما می توانند باکتری های دیگر را بکشند و ببلعند. نکته مهم آنکه برخی باکتریوفاژها نوع خاصی از باکتری را طعمه خود می کنند و به عبارت دیگر تمام باکتری های مفید و مضر را یک جا از بین نمی برند.
محققان دانشگاه مک مستر با توجه به تحقیقات پیشین خود فرایند ساخت دانه ها را با ایجاد نوعی محلول مایع آغاز کردند که از باکتریوفاژها و یک ترکیب آلی اتصالی عرضی به نام گلوتارآلدئید ساخته شده بود.
این محلول روی ۲ ورقه نازک پلیمر ذخیره شد که لایه زیرین آن جامد و لایه رویی شامل سوراخ های ریز و شبیه کندوی عسل بود.
در مرحله بعد ورقه حاوی محلول به مدت ۱۰ دقیقه در خلا قرار گرفت و سپس به مدت ۲ روز در محیطی خنک و مرطوب نگهداری شد. طی این مدت گلوتارآلدئید سبب شد تمام باکتریوفاژ های موجود در سوراخ های کندوی عسل به طور خودکار به شکل شبکه هایی از ریز رشته ها در آیند و بنابراین دانه های ژلاتینی در هر سوراخ ایجاد شد.
هنگامیکه لایه رویی جدا شد، دانه های میکروژل از لایه زیرین برداشت شد. عرض هر دانه حدود ۲۰ میکرون و حاوی حدود نیم میلیون باکتریوفاژ بود. در این حالت قدرت ویروس ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته بود.
زینب حسین دوست محقق ارشد این پژوهش می گوید: این دانه ها مانند قطعات لگوی میکروسکوپی کنار یکدیگر قرار گرفتند.
چنین ساختار طبیعی سبب شد ماندگاری مواد طولانی تر، بسته بندی و استفاده آن نیز ساده تر شود.
در آزمایشگاه اسپری کردن دانه ها روی کاهو و گوشت، باکتری ای کولای روی این مواد غذایی را طی ۹ ساعت از بین برد. محققان معتقدند باکتریوفاژ به کار رفته در این تحقیق می تواند باکتری های خطرناک مانند سالمونلا و لیستریا را از بین ببرد.