در ماه گذشته میلادی افزایش قیمت مواد غذایی در انگلیس باعث شد تا تورم این کشور به بالاترین میزان در 40 سال گذشته برسد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” به نقل از رویترز، در حال حاضر انگلیس بیشترین نرخ افزایش قیمت مواد غذایی در 42 سال گذشته را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ تجربه می‌کند و همین امر باعث شد تا طی ماه گذشته تورم این کشور دو رقمی شود.

تورم انگلیس اخیرا به بالاترین میزان در 40 سال گذشته رسیده و این مسئله شرایط را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برای خانوارهای انگلیسی که درگیر بحران افزایش هزینه‌های زندگی هستند بدتر کرده است.
انتشار این خبر باعث شد تا ارزش پوند 0.2 درصد کاهش یافته و به 1.13 دلار برسد. این آمار نشان‌دهنده شرایط سختی است که خانوارهای انگلیسی با آن مواجه بوده و به خصوص خانواده‌های کم درآمد با مشکلات بیشتری مواجه هستند.
بانک ملی انگلیس احتمالا با انتشار این آمار برای بالا بردن نرخ بهره تحت فشار قرار خواهد گرفت.
در ماه سپتامبر قیمت مواد غذایی و نوشیدنی‌های غیرالکلی بیشترین تأثیر را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در بالا رفتن نرخ تورم داشته و قیمت آنها 14.5 درصد رشد کرده است.
این افزایش قیمت از سال 1980 تاکنون بی‌سابقه بوده است. قیمت خدمات هتل‌ها هم در ماه سپتامبر در انگلیس افزایش یافته است.
پائول دالس، کارشناس ارشد اقتصادی در موسسه مشاوره‌ای کپیتال اکونومیکس، می‌گوید: انتشار آمارهای امروز نشان‌دهنده این خطر است که روند افزایش تورم علی‌رغم تضعیف اقتصاد انگلیس همچنان پابرجاست.
اجرای سیاست‌های اقتصادی دولت انگلیس به رهبری لیز تراس، نخست وزیر جدید این کشور، باعث شده تا بازارهای مالی در انگلیس منفی شده و هم اکنون بسیاری از خانواده‌ها در این کشور به خاطر این مسئله با افزایش شدید هزینه‌های زندگی مواجه شده‌اند. حتی پیش از اتفاقات سیاسی اخیر که به برکناری وزیر اقتصاد انگلیس و جایگزین کردن وزیر امور خارجه سابق این کشور منجر شد هم انگلیس درگیر بحران افزایش قیمت گاز ناشی از تبعات درگیری نظامی روسیه با اوکراین بود.