معاون امور برنامه ریزی و اقتصاد وزارت جهادکشاورزی علت افزایش قیمت گوشت قرمز را تغییر نرخ ارز واردات نهاده‌های دامی عنوان کرد و گفت که وزارت جهادکشاورزی با توزیع گوشت گرم وارداتی و منجمد قیمت گوشت قرمز را کنترل کرده‌ است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” شاهپور علایی مقدم در نشست خبری که به مناسبت بزرگداشت دهه فجر برگزار شد، دستاوردها و برنامه‌های‌وزارت جهاد کشاورزی در طول یکسال را تشریح کرد و گفت: الگوی کشت در ۱۵ محصول اساسی ابلاغ و قرار شد که محصولات پر آب به محیط‌های بسته منتقل تا مدیریتی در منابع آبی انجام شود. توفیقاتی در الگوی کشت نیز در سال اول اجرا داشتیم ولی معتقدیم باید برای کشاورز جذابیت ایجاد کنیم تا الگوی کشت را رعایت کند. همچنین بایستی مشوق‌هایی برای اجرای آن  نیز در نظر بگیریم.

وی افزود: برای عملیاتی کردن الگوی کشت ۱۳۲ همت نیاز داریم که ۷۰ همت آن به صورت کمک‌ها و مشوق ها به بخش کشاورزی و ۶۰ همت نیز  به صورت تسهیلات کم‌بهره بایستی تعلق گیرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: کاهش ضریب وابستگی از دیگر اقدامات در دستور کار وزارت جهادکشاورزی است. قصد داریم با اجرای الگوی کشت ضریب وابستگی را کاهش دهیم؛ به طوری که ضریب وابستگی گندم را از ۴۰ درصد به ۱۵ درصد، جو را از ۵۵ درصد به ۲۰ درصد، سویا و کلزا از ۸۵ درصد به  ۵۵ درصد برسانیم.
وی همچنین عنوان کرد: در تولید غلات رشد ۱۷ درصدی داشتیم؛ به طوری که از ۱۷.۹ میلیون تن به ۲۱ میلیون تن رسیدیم. در کشاورزی قراردادی سال گذشته سطح زیر کشتمان در گندم و برنج زیر ۵۰۰ هزار هکتار بود که امسال به یک میلیون و ۵۵۰ هزار هکتار رسیده است.۴ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم سال گذشته خریداری کردیم که ۳۸ هزار تن آن سن زدگی داشت امسال اما ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تن گندم خریداری شد که 7000 تن آن سن زدگی داشت و این یعنی اقدامات لازم جهت رصد و پایش نتیجه داده است.
علایی مقدم تصریح کرد: ۲۵درصد افزایش تولید برنج داشتیم و از یک میلیون و ۸۰۰هزارتن در سال  زراعی قبل به ۲میلیون و ۳۰۰هزارتن رسیده‌ایم. همچنین با افزایش ۳۰درصدی تولید جو از رقم یک میلیون و ۶۰۰هزارتن به ۲میلیون و ۳۵۰هزارتن رسیدیم. از طرفی افزایش ۱۶۰درصدی سطح زیرکشت محصولات دیم نیز از دستاوردهای این وزارتخانه بوده است.
وی در ادامه به آمار تولید محصولات نیز اشاره  کرد و گفت:افزایش ۱۱۰درصدی تولید میوه زیتون،۱۱۴ درصدی روغن زیتون، ۱۰۷درصد محصولات  باغی و همچنین سطح زیرکشت گیاهان دارویی  از ۲۵۴هزارهکتار به ۲۸۰هزارهکتار افزایش داشته است.
معاون وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه ارزان سازی و فراهم سازی محصولات شیلات را بایستی داشته باشیم، گفت: ۵۸۰۰ کیلومتر ساحل در ایران داریم ولی در زمینه شیلات توجه کمی داشته‌ایم. یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن پتانسیل شیلات در کشور است و در دنیا نیز این رقم ۲۱۴ میلیون تن است.
به گفته وی افزایش ۲۳ درصدی تولید محصولات آبزی و ۲۵ درصدی پرورش ماهی در قفس را داشتیم. همچنین تسهیلاتی در قالب شیلات کارت و دامدار کارت تولید کنندگان ارائه شده است.
وی در ادامه صحبت هایش به افزایش قیمت برخی محصولات کشاورزی نیز اشاره کرد و گفت:سیب زمینی و پیاز کالاهای اساسی بخش کشاورزی هستند. پتانسیل تولید ما مشخص است و باید نگاه منطقه‌ای داشته باشیم. همه کشورهای منطقه به این دو کالا نیاز دارند و هاب منطقه هستیم. کمبودی در تولید سیب زمینی و پیاز نداریم. اما عوامل مختلفی از مزرعه تا سفره وجود دارد که بر قیمت آن در بازار تاثیر گذار است که دست وزارت جهاد کشاورزی هم نیست. از جمله این موارد می‌توان به حمل و نقل، ناوگان و حتی فصل نیز اشاره کرد.
معاون وزیر جهادکشاورزی در خصوص کمبود و بیش بود برخی محصولات در ایام مختلف سال اشاره کرد: از گذشته یکسال پیاز زیاد بود و یک سال سیب زمینی. ولی می‌توان با داشتن برنامه و استراتژی موضوع را حل کرد. یکی از راهکارهای آن اجرای الگوی کشت است تا  دقیقاً مشخص شود کدام استان چه محصولی به چه میزان بکارد.
وی همچنین در خصوص چرایی افزایش قیمت گوشت قرمز گفت: ۱۶ میلیون و ۳۰۰ هزار تن نهاده دامی وارد می‌کنیم. که این نهاده ها ارز دریافت می‌کنند. قبلا ارز ۴۲۰۰ تومانی تخصیص داده می‌شد و قبل از مردمی سازی یارانه ها جو کیلویی ۲۲۰۰ تومان بود. اما چیزی که الان اختصاص می‌یابد ارز ۲۸ هزار تومانی است و طبیعتاً قیمت‌ها بالا می‌رود. البته در کنار آن می‌توان به این موضوع اشاره کرد که به دلیل سرما و یخبندان علوفه هم کم شده و طبیعی است که با افزایش قیمت نهاده‌ها قیمت دام هم افزایش یابد. اما یک هفته است که وزارت جهاد کشاورزی با حضور در بازار و واردات گوشت گرم قیمت گوشت قرمز را کنترل کرده است. همچنین قرار است گوشت ۱۸۰ هزار تومانی وارداتی نیز توزیع شود.