اکسون موبیل در سال ۲۰۲۲، به سود خالص ۵۹ میلیارد دلار دست یافت و سال گذشته، ساعتی بیش از ۶.۷ میلیون دلار به خانه برد که یک رکورد تاریخی برای صنعت نفت غرب محسوب می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا”  پیش بینی شده است غول‌های نفتی تحت تاثیر قیمت‌های بالا و افزایش تقاضا، رکورد سالانه سود خود را شکسته و مجموعا حدود ۲۰۰ میلیارد دلار سود را گزارش کنند. این رقم کم‌سابقه، انتقادها از صنعت نفت را تجدید کرده و درخواستها برای وضع مالیات بر سود بادآورده این شرکت را در کشورهای بیشتری برانگیخته است.

نتایج مالی سال ۲۰۲۲ اکسون، بالاتر از رکورد ۴۵.۲ میلیارد دلار سود خالصی بود که این شرکت در سال ۲۰۰۸، هنگامی که قیمت نفت به ۱۴۲ دلار در هر بشکه (۳۰ درصد بالاتر از قیمت سال گذشته) صعود کرده بود، کسب کرد. کاهش چشمگیر هزینه در دوران پاندمی کووید، به درآمدهای هنگفت سال گذشته کمک کرد.
کاترین میکلز، مدیر مالی اکسون به رویترز گفت: مجموع درآمد و نقدینگی به شکل قابل ملاحظه‌ای بر مبنای سال به سال افزایش داشت. این درآمد بالا تحت تاثیر بازارهای قوی، تولید قوی و کنترل هزینه خوب حاصل شد.
اکسون اعلام کرد در درآمدهای سه ماهه چهارم، ۱.۳ میلیارد دلار هزینه به دلیل مالیات بر درآمد اضافی اتحادیه اروپا متحمل شده است. این شرکت آمریکایی از اتحادیه اروپا شکایت کرده و مدعی است که مالیات مذکور، فراتر از اختیارات قانونی‌اش بوده است.
این نتایج مالی ممکن است رویارویی دیگری با کاخ سفید را به دنبال داشته باشد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، جمعه گذشته شرکت‌های نفتی را به دلیل ریختن پول به جیب سهامداران به جای تولید، نکوهش کرد.
اکسون، جریان نقدی فعالیت‌هایش را از ۴۸.۱ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱، به ۷۶.۸ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۲ افزایش داد.
این شرکت در سه ماهه چهارم سال گذشته، ۱۴ میلیارد دلار سود ناخالص داشت که ۶۰ درصد بیشتر از مدت مشابه در سال ۲۰۲۱ بود اما ۲۵ درصد نسبت به سه ماهه سوم کاهش داشت زیرا قیمت نفت پایین آمد و بعضی از پایگاه‌های تولید این شرکت با اختلال مربوط به برودت هوا روبرو شدند.
سود خالص اکسون به ازای هر سهم این شرکت، ۳.۰۹ دلار بود که کمتر از نرخ ۳.۳۲ دلار پیش بینی شده توسط شرکت زاکس فایننشیال بود.
هزینه اکسون در پروژه‌های جدید نفت و گاز، طی سال میلادی گذشته ۳۷ درصد رشد کرد و به ۲۲.۷ میلیارد دلار رسید.
بر اساس گزارش رویترز، نتایج مالی اکسون زودتر از شل، بریتیش پترولیوم و توتال انرژیز منتشر شد.