قیمت جهانی موادغذایی سقوط کرد!

داده‌های سازمان ملل در روز جمعه (۷ اکتبر) نشان داد که قیمت‌های جهانی مواد غذایی برای ششمین ماه متوالی در سپتامبر کاهش یافته است زیرا از زمان ثبت رکورد پس از جنگ روسیه و اوکراین، به کاهش خود ادامه داده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” سازمان غذا و کشاورزی اعلام کرد: شاخص قیمت این سازمان در سپتامبر به طور متوسط ۱۳۶.۳ واحد بود که ۱.۱ درصد نسبت به اگوست کاهش داشت. با این حال، این شاخص ۵.۵ درصد بیشتر از سپتامبر ۲۰۲۱ بود.
آژانس سازمان ملل‌ متحد گفت که کاهش ماهانه ناشی از کاهش شدید قیمت روغن‌های گیاهی است. قیمت شکر، گوشت و لبنیات نیز کاهش متوسطی داشته است. این کاهش بیش از جبران افزایش قیمت غلات است.
فائو گفت که قیمت گندم به دلیل افزایش عدم اطمینان در مورد ادامه توافق با میانجیگری سازمان ملل که به اوکراین اجازه می‌دهد غلات خود را از طریق دریای سیاه ارسال کند، افزایش یافت. خشکسالی در آرژانتین و ایالات‌متحده نیز به افزایش قیمت جهانی غلات کمک کرده است.
فائو پیش‌بینی تولید جهانی غلات در سال جاری را با کاهش ۱.۷ درصدی، دوباره کاهش داد. این آژانس گفت: ۴۵ کشور از جمله ۳۳ کشور در آفریقا، ۹ کشور در آسیا، دو کشور در آمریکای لاتین و دریای کارائیب، و یک کشور در اروپا نیازمند کمک های خارجی برای غذا هستند.
بر اساس خبرگزاری فرانسه، سازمان ملل در ماه سپتامبر هشدار داد که بیش از یک میلیون نفر بدون کمک‌های بشردوستانه در معرض خطر قحطی و مرگ هستند.