گروهی از محققان یکی از شرکت‌های فناور از بستر طیور، نهاده‌های دامی را تولید کردند که ضمن تامین مواد مغذی برای دام و افزایش بهره‌وری دامداری‌ها، می‌تواند جایگزین نهاده‌هایی چون سویا و کلزا باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” مهشید نیکخو، کارشناس تغذیه دام این شرکت فناور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تولید نهاده‌های دامی از بستر طیور، گفت: محققان این شرکت با همکاری و هدایت مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور توانستند پس از ۸ سال تحقیق با استفاده از بستر طیور گوشتی، به منبع پروتئینی مناسب جهت استفاده در واحدهای پرواری دست یابند.

وی با بیان اینکه این محصول جایگزین بخشی از کنسانتره شده و هزینه جیره مصرفی را حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد کاهش می‌دهد،‌ اظهار کرد: این نهاده دامی حاوی ۲۴ تا ۲۵ درصد پروتئین و ۲۴۰۰ کیلوکالری است.

نیکخو با بیان اینکه این محصول در شرایطی که کمبود نهاده‌های دامی احساس می‌شود، از استقبال خوبی برخوردار شده است، ادامه داد: از آنجایی که این محصول دارای پروتئین و انرژی مناسبی است، موجب وزن‌دهی به دام خواهد شد.

این محقق حوزه تغذیه دامی با بیان اینکه این شرکت دارای سه دسته محصول شامل “ویژه پروماک”، “اقتصادی پروماک” و “پایه پروماک” است، خاطر نشان کرد: محصول اقتصادی پروماک به عنوان یک‌منبع تامین‌کننده پروتئین و انرژی است که به سبب قیمت مناسب و افزایش ضریب تبدیل در دام موجب بهره‌وری دامدار می‌شود. با توجه به قیمت بالای نهاده‌های پروتئینی نظیر سویا و کلزا و کمیاب بودن آنها می‌تواند جایگزین‌ ارزان‌قیمت و مناسبی برای دام باشد.

به گفته وی این محصول حاوی ۲۵ درصد پروتئین، ۲۳۵۰ کیلوکالری انرژی و سرشار از مواد معدنی است که با افزودنی‌هایی از جمله منابع انرژی‌زا، محرک‌ اشتها و  عصاره‌های گیاهی غنی‌سازی شده است.

نیکپور محصول ویژه پروماک را یک ‌منبع تامین‌کننده پروتئین و انرژی دانست که حاوی ۲۵ درصد پروتئین و ۲۴۰۰ کیلوکالری است و ادامه داد: این محصول با افزودنی‌هایی از جمله منابع انرژی‌زا، محرک‌ اشتها، محرک‌رشد، عصاره‌های گیاهی و گوگرد، غنی‌سازی شده است.

وی اضافه کرد: محصول پایه پروماک نیز به سبب افزایش ضریب تبدیل در دام، موجب بهره‌وری دامداری‌ها خواهد شد.