مالزی صادرات مرغ را از ژوئن به دلیل کمبود آن متوقف می‌کند.

اسماعیل صبری یعقوب، نخست وزیر مالزی اعلام کرد که مالزی صادرات ۳.۶ میلیون جوجه در ماه را از اول ژوئن متوقف می‌کند و مجوز مورد نیاز برای واردات گندم را تا زمان تثبیت تولید و قیمت‌ها لغو خواهد کرد.

طبق بیانیه‌ای در روز دوشنبه (۲۳ می)، دولت سقف قیمت ۸.۹ رینگیت (۲.۷۹ دلار سنگاپور) را برای هر مرغ تعیین کرد و گفت که کشتارگاه‌های بیشتری را در خارج از کشور به رسمیت می‌شناسد تا منابع محلی را تقویت و از افزایش قیمت‌ها جلوگیری کند.

این اقدامات چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که نخست وزیر مالزی قوانین مجوز برای واردات اقلام غذایی از جمله مرغ، نارگیل و شیر تغلیظ‌شده را برای تامین منابع غذایی کافی در کشور لغو کرد. بر اساس داده‌های آژانس غذای سنگاپور، این اقدام احتمالا بر کشور همسایه سنگاپور تاثیر می‌گذارد که یک سوم عرضه مرغ خود را از مالزی تامین می‌کند.

به گزارش بلومبرگ، مالزی به سایر دولت‌ها می‌پیوندد تا گام‌هایی را برای تامین منابع خود با هزینه‌های موادغذایی که به رکورد بالا می‌رود، انجام دهند زیرا جنگ اوکراین عرضه محصولات کشاورزی را با مشکل مواجه کرده است و درد تورمی را بر مصرف‌کنندگان تحمیل می‌کند. قیمت موادغذایی در این کشور آسیای جنوب شرقی در ماه مارس، چهار درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش یافت که بالاترین رقم از دسامبر ۲۰۱۷ بود زیرا هزینه‌های مرغ و سبزی بیش از ۱۰ درصد افزایش یافت.

منبع : ایسنا