وزیر جهاد کشاورزی با اعلام آغاز مانور سراسری نظارت و بازرسی کالاهای اساسی، از حضور ۴۰۰۰ نفر بازرس در کشور در راستای تشدید، استمرار نظارت و بازرسی‌ها در کل زنجیره تامین خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سید جواد ساداتی‌نژاد وزیر جهاد کشاورزی با اعلام آغاز مانور سراسری نظارت و بازرسی کالاهای اساسی، گفت: در این مانور سراسری ۴۰۰۰  نفر در کشور کار تشدید، استمرار نظارت و بازرسی‌ها را در کل زنجیره تامین به عهده دارند.

وی با بیان این که از بسیج اصناف و بسیج وزارت جهادکشاورزی نیز در این مانور استفاده شده است، افزود: در بخشی از مردمی‌سازی یارانه‌ها کنترل و نظارت بر بازار است و ما اعتقاد داریم که باید از حلقه اول زنجیره به خصوص کارخانه‌ها این کار را انجام دهیم که بحث نظارت به خوبی انجام شود.

وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که نظارت را از امروز آغاز می‌کنیم و ادامه خواهیم داد، گفت: نظارت بر کالاهای حوزه کشاورزی از جمله لبنیات، حبوبات، برنج‌های وارداتی، شکر و روغن انجام می‌شود.

ساداتی‌نژاد با بیان این که گزارش‌های مردمی اعلام شده را نیز از حلقه اول زنجیره تامین مورد بررسی قرار می‌دهیم، تصریح کرد: سازمان تعزیرات حکومتی هم در این طرح با توجه به ضوابط جدید و اختیارات در این بخش می‌تواند با اعمال جریمه‌ها تسلط بیشتری در بازار داشته باشد و بر قیمت‌های بازار بررسی انجام دهند.

وی افزود: نظارت مردمی پایدار کننده نظارت‌های ما است؛ مردم می‌توانند در سامانه ۱۲۴ تخلفات را گزارش کنند و در این خصوص بازرسان نظارت می‌کنند و تعزیرات هم در صورت نیاز اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه رسانه بازوی مهمی در حوزه نظارت است، گفت: در این زمینه از رسانه تشکر می‌کنیم، در چهار موردی که توسط رسانه اعلام شد در حال حاضر شرکت‌ها قیمت‌ها را طبق تعرفه اعلام شده رعایت می‌کنند و به صورت روزانه بر آن نظارت می‌شود.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: گزارشی در خصوص اقلامی غیر از این اقلام رایج منتشر کرد که بلافاصله کارخانه احضار و مذاکرات و توضیحات لازم رو ارائه داد و برای جبران نیز چند روز کالاها را با نرخ پایین‌تر از قیمت مصوب عرضه کرد.

ساداتی‌نژاد یکی دیگر از تخلفات برخی از کارخانجات لبنی را کاهش تولید چهار قلم اصلی خواند و گفت: قرار شد تحت هیچ شرایطی، تولیدات این چهار قلم لبنیات کاهش نداشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی در مورد برنج نیز گفت: ما در سال زراعی گذشته به دلیل خشکسالی کاهش تولید برنج ایرانی داشیم و به دلیل عرضه پایین قیمت در بازار افزایش پیدا کرد، البته بخشی از آن هم سودجویی هایی بود که منجر به افزایش قیمت شد.

وی با بیان اینکه در فصل برداشت هستیم و قیمت برنج تعدیل خواهد شد: ما امسال در واردات برنج خارجی هیچ محدودیتی نداریم و تنوع و کیفیت در واردات برنج خارجی افزایش پیدا کرده است.

 

وزیر جهاد کشاورزی با تاکید بر واردات برنج توسط بخش خصوصی و شرکت بازرگانی دولتی که سبب تعدیل قیمت خواهد شد، افزود: بالغ بر ۵۰ هزار هکتار تولید قراردادی برنج توسط شرکت بازرگانی دولتی انجام شده که موجب شرایط پایدارتر در این زمینه خواهد شد.

 

منبع : ایسنا