مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: افزایش قیمت مرغ به دلیل کمبود کنجاله سویا بود که بعد از مذاکرات بین دولت و بازرگان‌ها مشکل حل شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” محمد علی کمالی، مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گویی رادیویی به موضوع افزایش قیمت مرغ پرداخت و گفت: از اواسط بهمن و اسفند سال گذشته مرغداران دچار کمبود کنجاله سویا شدند، علت هم اختلاف قیمتی بود که بین بازرگان‌ها، واردکننده‌ها و دولت وجود داشت و این باعث شد که به موقع بار حمل نشود و کنجاله سویا قیمتش به شدت افزایش پیدا کرد و کمیاب شد.
وی افزود: سال جدید با توجه به مذاکراتی که بین دولت و بازرگان‌ها انجام شد در نهایت بارگیری آزاد شد و کسانی که در سامانه بازارگاه سهمیه داشتند به تدریج بارشان حمل و تا حدودی بازار آرام شد.
مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی درباره نوسان قیمتی در بازار گوشت مرغ اظهار کرد: این امر ناشی از کمبود نهاده‌های دامی در سال جدید نیست بلکه تبعات کمبود در سال قبل است.
کمالی ادامه داد: گرانی نهاده منجر به این شد که برخی مرغدارها سریع‌تر گله‌هایشان را به بازار عرضه کنند همچنین جوجه ریزی در اسفند کاهش یافت و در نهایت تعداد تخم مرغ نطفه دار کمتر خوابانده شد؛ در نتیجه مجموعه این مسائل باعث شد که امروز با گران شدن قیمت مواجه باشیم.
وی تصریح کرد: نباید فراموش کرد هزینه‌های تولید به شدت افزایش پیدا کرده و مرغدارها متحمل هزینه‌های بالایی می‌شوند به طوری که هر کیلو مرغ بالای ۵۰ هزار تومان تمام می‌شود. البته قابل قبول نیست که این مرغ در بازار به ۸۰ هزار تومان و در برخی مقاطع به بالای این قیمت‌ها برسد.
کمالی گفت: قیمت‌های فعلی بازار گوشت مرغ را واسطه‌ها افزایش می‌دهند.