این “بمبِ پروتئینی” را هر روز میل کنید!

یک کارشناس تغذیه با اشاره به پروتئین بالا و با کیفیت تخم مرغ، توصیه کرد تمام کودکان و نوجوانان و بزرگسالان سالم حتما روزانه این ماده غذایی با ارزش را مصرف کنند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی رویال طعم وابسته به هلدینگ سرمایه گذاری برشا نیلوفر حیدری به مناسبت روز جهانی تخم مرغ (17 مهر) در گفت و گو با ایسنا، از تخم مرغ به عنوان یک غذای طبیعی با ارزش یاد کرد و افزود: تخم مرغ یک غذای طبیعی است که می تواند نیازهای بدن را بطور متعادل برطرف کرند.
وی افزود: اهمیت و ارزش ویژه تخم مرغ به جهت پروتئین های استثنایی و بسیار با ارزشی است که در آن نهفته است.
حیدری گفت: پروتئین تخم مرغ بسیار با کیفیت و ویژه است، چرا که تمام اسید آمینه های ضروری را در خود دارد.
این کارشناس تغذیه با اشاره به میزان بالای پروتئین در تخم مرغ، خاطرنشان کرد: حدود 10 درصد یک تخم مرغ را پروتئین تشکیل می دهد.
وی در ادامه با اشاره به وجود مواد مغذی دیگر در تخم مرغ گفت: در کنار پروتئین بالا و با کیفیت، این ماده غذایی حاوی مقدار قابل توجهی انواع ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است.
این کارشناس تغذیه به وجود ماده مغذی “کولین” در تخم مرغ اشاره کرد و افزود: این ماده مغذی اثر قابل توجهی بر سلامت مغز و سیستم عصبی داشته و برای سلامت قلب و عروق نیز مفید است.
حیدری همچنین از تخم مرغ به عنوان منبع غنی ویتامین B12 یاد کرد و افزود: این ویتامین در بهبود متابولیسم بدن و پیشگیری از کم خونی موثر است.
این کارشناس تغذیه از “لوتئین” و “گزانتین” به عنوان دو ماده مغذی با ارزش دیگر درتخم مرغ یاد کرد و افزود: این دو نقش موثری در پیشگیری از مشکلات شبکیه چشم و پیشگیری از ایجاد آب مروارید در سالمندان دارند، بنابراین برخلاف تصور عموم که مصرف تخم مرغ را برای سالمندان مضر می دانند، مصرف این ماده غذایی برای این افراد توصیه می شود.
حیدری با بیان اینکه همه افراد به تخم مرغ نیاز دارند، گفت: این میان کودکان و نوجوانان، زنان باردار و شیرده، ورزشکاران و تمامی افراد سالمی که هیچگونه بیماری زمینه ای ندارند، بیش از همه به مصرف این ماده مغذی نیازمندند.
این کارشناس تغذیه گفت: تمام این افراد می توانند روزانه یک عدد تخم مرغ مصرف کنند، اما سایر افراد از جمله سالمندان، افرادی که چربی داشته و یا بیماری قلبی، دیابت، فشارخون و … دارند باید مصرف تخم مرغ را محدود کرده و حدود دو تا سه عدد در طول هفته مصرف کنند.
حیدری گفت: همچنین این افراد می توانند برای استفاده بیشتر از پروتئین تخم مرغ، تعداد تخم مرغ بیشتری مصرف کرده اما تنها سفیده آن را استفاده کرده و زرده را که حاوی کلسترول بالایی است، مصرف نکنند.
وی مصرف تخم مرغ بصورت آب‌پز را بسیار مفیدتر از نیمرو دانست و افزود: علاوه بر این توصیه می شود مصرف این ماده غذایی همراه با مصرف سبزیجات و گوجه باشد که برای سلامت افراد مفیدتر خواهد بود.
حیدری خاطرنشان کرد: باتوجه به مفید بودن این ماده غذایی در صورتی که برخی کودکان علاقه ای به مصرف آن ندارند، توصیه می شوند مادران تخم مرغ آب‌پز را بصورت رنده شده به سایر غذاهای این کودکان اضافه کنند تا از پروتئین با ارزش آن بهره مند شوند.