دلار ۴۰ هزار تومانی قربانی گرفت / فرزین رئیس جدید بانک مرکزی شد

با استعفای علی صالح آبادی فرزین به عنوان رئیس بانک مرکزی انتخاب شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «هلدینگ سرمایه‌گذاری برشا» عصر امروز جلسه هیئت دولت به ریاست حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی تشکیل و با رأی هیئت وزیران «محمدرضا فرزین» به عنوان رئیس کل جدید بانک مرکزی رأی اعتماد گرفت.
در این جلسه رئیسی با تاکید بر سیاست دولت برای تثبیت و مدیریت نرخ ارز به رئیس کل جدید بانک مرکزی توصیه کرد از همفکری و مشورت همه افراد صاحب صاحب نظر استفاده کند.
رئیسی با اشاره به ضرورت هماهنگی کامل تیم اقتصادی دولت، نسبت به اجرای دقیق سیاست‌های اقتصادی جهت ثبات نرخ ارز، کاهش تورم و نظارت جدی بر عملکرد بانک‌ها تاکید کرد.
رئیس جمهور با تبیین تلاش‌های همه جانبه دشمن برای ایجاد بی ثباتی در کشور خاطرنشان کرد: سیاست‌های هماهنگ و منسجم دولت با همراهی همه دستگاه‌ها، کمک نخبگان اقتصادی و همراهی مردم فهیم کشورمان همچون گذشته به ناکامی توطئه‌های دشمنان منجر خواهد شد.
در این جلسه از تلاش‌های علی صالح آبادی در دوره تصدی بانک مرکزی تقدیر و با استعفای وی موافقت شد.
در کارنامه علمی محمدرضا فرزین که دکتری اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی با رتبه دانشیاری است، مقالات و سوابق علمی پر شماری به چشم می‌خورد؛ اما آنچه به نظر می‌رسد دولت را برای انتخاب او در این مقطع مجاب کرده، مسئولیت‌های متعدد در حوزه پولی و بانکی است.
فرزین از سال گذشته مدیرعامل بانک ملی است. پیش از بانک ملی نیز فرزین از سال ۱۳۹۲ رئیس هیئت مدیره بانک کارآفرین و در سالهای ۱۳۹۸ تا ۱۴۰۰ مدیرعامل آن بانک بود. عضو حقیقی شورای پول و اعتبار به عنوان نماینده رئیس‌جمهور، عضو هیئت مدیره بانک کشاورزی، دبیر کارگروه طرح تحول نظام بانکی و دبیر کارگروه ارزش‌گذاری پول ملی از دیگر سوابق فرزین در حوزه پولی و بانکی در سالهای گذشته است.
ریاست هیئت عامل صندوق توسعه ملی، معاونت اقتصادی وزیر امور اقتصاد و دارایی و دبیری ستاد هدفمند کردن یارانه‌ها در دولت دهم به‌عنوان یک پروژه بزرگ و ملی نیز مسئولیت‌های دیگر فرزین بوده است