سرانه مصرف تخم‌مرغ به ۱۵ کیلو رسید/قیمت تمام شده هر کیلو تخم‌مرغ؛ ۴۳ هزار تومان

رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه سرانه مصرف تخم‌مرغ در کشور ۱۵ کیلو است اعلام کرد که قیمت تمام شده هر کیلو تخم‌مرغ برای مرغداران ۴۳ هزار تومان بوده و این در حالیست که تخم‌مرغ در بازار با قیمت‌های پایین تر خرید و فروش می‌شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” ناصر نبی پور در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه دولت قیمت جدیدی برای تخم‌مرغ اعلام نکرده و بازار قیمت‌ها را تغییر داده‌ است، گفت: در ۱۰  تا ۱۵ روز گذشته قیمت هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری‌ها ۱۰۰۰ تومان افزایش یافته و به ۳۸ هزار  و ۵۰۰ تومان رسیده است.

وی ادامه داد: وقتی قیمت هر کیلو تخم‌مرغ ۳۸ هزار تومان باشد هر شانه ۳۰ عددی از آن با احتساب هزینه‌های جانبی باید بیش از ۹۰ هزار تومان باشد.
رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران اضافه کرد: برای ما نیز این سوال پیش آمده است که چرا دولت قیمت تخم‌مرغ را تغییر نمی‌دهد. مساله این است که وقتی قیمت‌ها آزاد شده قیمت کالاها نیز باید بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود.
وی تصریح کرد:امروزه قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ برای مرغداران ۴۳ هزار تومان است و مرغدار باید با احتساب سود ۴۸ هزار تومان بفروشد.
نبی‌پور با بیان اینکه روزانه ۳۲۰۰تن تخم‌مرغ و ماهانه بیش از ۹۰ هزار تن تخم‌مرغ تولید می‌شود، گفت: تا شب عید ۵۰ تا ۶۰ هزار تن مازاد تخم‌مرغ خواهیم داشت.
وی در پایان گفت: مصرف تخم مرغ بالاتر رفته است و سرانه مصرف تخم‌مرغ در کشور به ۱۵ کیلو رسیده، زیرا تخم‌مرغ ارزانترین پروتئین است.