بحران جهانی غذا ممکن است همچنان ادامه داشته باشد و قیمت‌ها پس از یک سال جنگ همچنان بالا رفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هلدینگ سرمایه گذاری برشا به نقل از رویترز با توجه به اینکه دو کشور بزرگ صادرکننده گندم و سایر محصولات حیاتی جهان وارد دومین سال جنگ شده‌اند، بسیاری از کشورهای آسیب‌پذیر همچنان با افزایش ناامنی غذایی مواجه هستند.

قیمت موادغذایی بر اساس تورم بالاتر از میانگین سال‌های اخیر است اما اکنون یک سال پس از جنگ روسیه و اوکراین که بازار کالاهای کشاورزی را متحول کرد، بعد از عقب‌نشینی از بالاترین رکورد خود در اوایل سال ۲۰۲۲ همچنان بالاست.
شاخص قیمت مواد غذایی فائو نشان می‌دهد که قیمت روغن‌های گیاهی به همراه لبنیات و غلات باعث کاهش قیمت شدند، در حالی که قیمت شکر و گوشت نسبت به اوایل سال گذشته اندکی تغییر کرده است.
صندوق بین‌المللی پول و نهادهای جهانی دیگر در بیانیه مشترک اخیر خود در مورد امنیت‌ غذایی اعلام کردند که دولت‌ها و اهداکنندگان باید حمایت خود را از آسیب‌پذیرترین قشرها افزایش دهند و تجارت و عملکرد بازار را تسهیل کنند.
بر اساس گزارش رویترز، مقامات در فائو، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، برنامه جهانی غذا و سازمان تجارت جهانی اظهار کردند که اقدامات بیشتر برای جلوگیری از یک بحران طولانی مدت در این سه حوزه مهم مورد نیاز است.