هلدینگ سرمایه گذاری برشا
۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۲

کدام کشور اروپایی کمترین نرخ بیکاری را دارد؟

نرخ بیکاری منطقه یورو در ماه مارس به ۶.۵ درصد کاهش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” به نقل از اکونومیک، یورواستات اعلام کرد که نرخ بیکاری فصلی تعدیل شده در منطقه یورو در ماه مارس به ۶.۵ درصد رسید که ۰.۱ درصد نسبت به ماه فوریه کاهش داشت.
نرخ بیکاری فصلی در سطح سالانه، ۰.۳ واحد درصد کاهش یافته است.
نرخ بیکاری در کل اتحادیه اروپا در ماه مارس در مقایسه با فوریه بدون تغییر باقی ماند و به ۶ درصد رسید. این رقم نسبت به سال گذشته ۰.۲ واحد درصد کاهش داشته است.
در این گزارش آمده است: «یورواستات تخمین می‌زند که ۱۲.۹۶۰ میلیون نفر در اتحادیه اروپا که ۱۱.۰۱۰ میلیون نفر در منطقه یورو هستند، در مارس ۲۰۲۳ بیکار بوده‌اند».
در اتحادیه اروپا بیشترین نرخ بیکاری در اسپانیا با ۱۲.۸ درصد و یونان با ۱۰.۹ درصد ثبت شده است.
از سوی دیگر، کمترین نرخ بیکاری در چک به میزان ۲.۶ درصد است.

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲
borsha

بانک مرکزی اعلام کرد

تجاری‌سازی ۱۲.۳ میلیون حساب/ ۱۵ بانک دیگر باید به سامانه بپیوندند

مدیر اداره مهندسی نرم افزار بانک مرکزی با بیان اینکه از دی ماه ۱۴۰۱ تاکنون ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار حساب تجاری‌سازی شده است، بر لزوم تسریع در پیوستن ۱۵ بانک باقی مانده به سامانه تفکیک حساب‌های تجاری از غیرتجاری تأکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” حسن میرزاپور با بیان اینکه تفکیک حساب های تجاری از غیرتجاری از دی ماه ۱۴۰۱ با همکاری سازمان امور مالیاتی عملیاتی سازی شده است، تصریح کرد: طی مدت چهار ماه ۱۲ میلیون و ۳۰۰ هزار حساب تجاری‌سازی شده است که از این تعداد سهم افراد حقوقی دو میلیون و ۳۰۰ هزار حساب و سهم افراد حقیقی ۱۰ میلیون حساب است.
وی در توضیح فرایند انجام و پیاده سازی این پروژه گفت: سازمان امور مالیاتی پس از انجام بررسی های لازم، پرونده مالیاتی برای یک حساب تشکیل می‌دهد و این موضوع را به صورت سیستمی به بانک مرکزی اعلام می‌کند و بلافاصله بانک مرکزی نیز این حساب را بانک مربوطه اعلام می کند و بانک نیز ملزم است آن حساب را به عنوان حسابی تجاری در نظر گیرد و الزامات مرتبط با حساب تجاری را بر روی آن اعمال کند.
این مقام مسئول بانک مرکزی با بیان اینکه برای حساب های تجاری مشوق هایی در شبکه بانکی در نظر گرفته شده، گفت: از جمله این موارد می توان به تسهیل در صدور دسته چک، افزایش سقف برداشت از حساب و تحفیف کارمزدهای برخی خدمات بانکی اشاره کرد.
طبق اعلام بانک مرکزی، میرزاپور خاطرنشان کرد: متأسفانه ۱۵ بانک هنوز به این سیستم نپیوستند و در حال پیگیری های لازم هستیم تا این تعداد از بانک ها به سامانه تفکیک حساب های تجاری از غیرتجاری بپیوندند؛ چراکه به واسطه نپیوستن این تعداد بانک ها مشکلاتی در امور مالیاتی حساب های تجاری ایجاد شده است. لذا امیدواریم با تسریع این ۱۵ بانک در پیوستن به سامانه تفکیک حساب‌های تجاری از غیرتجاری، بتوانیم کل شبکه بانکی را در پروژه تفکیک حساب های تجاری از غیرتجاری داشته باشیم.

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲
borsha

مبادلات تجاری کشورهای اوراسیا با ایران ۲ برابر شد

وزیر مسئول گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا از دو برابر شدن مبادلات تجاری کشورهای اوراسیا با ایران،‌ خبر داد و گفت: بین ایران و کشورهای عضو اوراسیا توافقنامه‌هایی موقت (سه ساله) وجود داشته اما در حال حاضر می‌توان این توافقنامه‌ها را نامحدود کرد و می‌توان در آینده توافقنامه‌های طولانی با امتیازهای بیشتری تدوین و اجرایی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” ایلدار علیشروف در نشست امروز با بیان اینکه ایران شریک قدیمی و سنتی کشورهای اوراسیا است، اظهار کرد: ارتباطات گمرکی ایران و کشورهای اوراسیا روز به روز در حال افزایش است و این دیدار امروز به موقع و ضروری بود. بین ایران و کشورهای عضو اوراسیا توافقنامه‌هایی موقت سه ساله وجود داشته اما در حال حاضر می‌توان این توافقنامه‌ها را نامحدود کرد و می‌توان در آینده توافقنامه‌های طولانی با یکسری اختیارات داشته باشیم.
وی افزود: تبادلات تجاری کشورهای عضو اوراسیا با ایران دو برابر شده است. این میزان رشد و افزایش دو برابری حجم مبادلات بین دو طرف، نتیجه توافقنامه‌هایی است که اجرایی شدند.
وزیر مسئول گمرکی اتحادیه اقتصادی اوراسیا ادامه داد: پروتکل‌های سازمان گمرکی از طرف شما به اعلام شد که برای رفع مشکلات موجود باید به برخی نکات کلیدی توجه ویژه‌ای کرد. به عنوان مثال طرح راه اندازی کریدور شمال – جنوب و مسائل زیرساختاری آن نکاتی دارد که به شما آن را توضیح می‌دهم. درباره تبادلات الکترونیکی اسناد و اطلاعات هیچ مشکلی وجود ندارد و ما هم از این تبادلات دو طرفه استقبال می‌کنیم اما باید درباره محتوای این تبادلات اطلاعاتی به توافق برسیم. مطمئن باشید اگر ما توافقنامه‌ای را به امضا رساندیم و به توافق رسیدیم تمام کشورهای عضو اوراسیا مجبور به اجرا و رعایت آن هستند.

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۲
borsha holding

افول تورم بزرگترین اقتصاد اروپا


تورم آلمان در ماه آوریل به ۷.۲ درصد کاهش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” به نقل از اکونومیک، تورم آلمان در ماه آوریل به ۷.۲ درصد رسید که این رقم اندکی کمتر از رقم ۷.۳ درصد مورد انتظار تحلیلگران است همچنین بدون تغییر نسبت به رقم منتشرشده در ماه مارس بود.
شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) در ماه آوریل نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد رشد کرد. از سوی دیگر، شاخص هماهنگ قیمت‌های مصرف‌کننده (HICP) در ماه مشابه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷.۶ درصد و نسبت به ماه قبل ۰.۶ درصد برآورد شده است.
قیمت مواد غذایی ۱۷.۲ درصد افزایش یافت، در حالی که مواد غذایی ۶.۸ درصد به صورت سالانه افزایش یافته است.
این گزارش خاطرنشان کرد که هر دو مورد ذکر شده، به ویژه از زمان شروع جنگ در اوکراین به‌طور قابل توجهی افزایش یافته‌اند که تاثیر قابل توجهی بر نرخ تورم نیز داشته‌اند.

۳۱ فروردین ۱۴۰۲

افزایش قیمت مرغ به دلیل کمبود نهاده‌های طیور

مشاور عالی اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: افزایش قیمت مرغ به دلیل کمبود کنجاله سویا بود که بعد از مذاکرات بین دولت و بازرگان‌ها مشکل حل شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” محمد علی کمالی، مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی در گفت و گویی رادیویی به موضوع افزایش قیمت مرغ پرداخت و گفت: از اواسط بهمن و اسفند سال گذشته مرغداران دچار کمبود کنجاله سویا شدند، علت هم اختلاف قیمتی بود که بین بازرگان‌ها، واردکننده‌ها و دولت وجود داشت و این باعث شد که به موقع بار حمل نشود و کنجاله سویا قیمتش به شدت افزایش پیدا کرد و کمیاب شد.
وی افزود: سال جدید با توجه به مذاکراتی که بین دولت و بازرگان‌ها انجام شد در نهایت بارگیری آزاد شد و کسانی که در سامانه بازارگاه سهمیه داشتند به تدریج بارشان حمل و تا حدودی بازار آرام شد.
مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی درباره نوسان قیمتی در بازار گوشت مرغ اظهار کرد: این امر ناشی از کمبود نهاده‌های دامی در سال جدید نیست بلکه تبعات کمبود در سال قبل است.
کمالی ادامه داد: گرانی نهاده منجر به این شد که برخی مرغدارها سریع‌تر گله‌هایشان را به بازار عرضه کنند همچنین جوجه ریزی در اسفند کاهش یافت و در نهایت تعداد تخم مرغ نطفه دار کمتر خوابانده شد؛ در نتیجه مجموعه این مسائل باعث شد که امروز با گران شدن قیمت مواجه باشیم.
وی تصریح کرد: نباید فراموش کرد هزینه‌های تولید به شدت افزایش پیدا کرده و مرغدارها متحمل هزینه‌های بالایی می‌شوند به طوری که هر کیلو مرغ بالای ۵۰ هزار تومان تمام می‌شود. البته قابل قبول نیست که این مرغ در بازار به ۸۰ هزار تومان و در برخی مقاطع به بالای این قیمت‌ها برسد.
کمالی گفت: قیمت‌های فعلی بازار گوشت مرغ را واسطه‌ها افزایش می‌دهند.

۳۱ فروردین ۱۴۰۲

پایان سلطه دلار در بازار جهانی نزدیک است؟

فیلیپ مدالا، رئیس بانک مرکزی فیلیپین گفت: موقعیت غالب پول ایالات‌متحده در اقتصاد جهان به تدریج در طول زمان کاهش خواهد یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” به نقل از اکونومی، مدالا خواستار ایجاد جهانی چند ارزی شد، اگر چه وی خاطرنشان کرد که دلار همچنان در سطح جهانی به دلیل بازار عظیم اوراق قرضه دولتی ایالات‌متحده دارای مزیت است.
مدالا در حاشیه نشست بهاره صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در واشنگتن اظهار کرد: ما خواهان جهانی چند ارزی هستیم، اما هنوز ارزهای دیگر حمایت لازم را برای حضور در بازارهای بین‌المللی ندارند.
رئیس بانک مرکزی پیش‌بینی کرد: «من فکر می‌کنم با گذشت زمان دلار کمتر و کمتر غالب خواهد شد».
روند دلارزدایی در سراسر جهان شتاب بیشتری گرفته است، زیرا کشورهای بیشتری به دنبال جایگزین‌هایی برای ارز ایالات‌متحده هستند.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اخیرا اعلام کرد که دلار و سایر ارزهای غربی به ناچار موقعیت پیشرو خود در معاملات فرامرزی جهانی را از دست خواهند داد زیرا سیاست‌های فعلی کشورهای غربی برتری دلار و یورو در پرداخت‌های بین‌المللی را تضعیف می‌کنند.
بر اساس آخرین داده‌های صندوق بین‌المللی پول، سهم دلار از ذخایر ارزی جهانی در سال گذشته به ۵۸.۳۶ درصد کاهش یافت در نتیجه کاهش دو دهه‌ای را افزایش داد. سهم دلار آمریکا ۰.۴۴ واحد درصد کاهش یافته است که بزرگترین افت بین هر ارز در ترکیب ذخایر رسمی فارکس طبق بررسی صندوق بین‌المللی پول بود.

۳۱ فروردین ۱۴۰۲

دومین اقتصاد بزرگ جهان بازارهای آسیا را پایین کشید

سهام آسیایی با انتشار داده‌های اقتصادی چین در روز سه‌شنبه (۱۸ آوریل) عمدتا کاهش یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” به نقل از مارکتینگ، داده‌های تولید ناخالص داخلی نشان می‌دهد که ارزش کالاها و خدمات در دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه اول سال ۲۰۲۳ رشد ۴.۵ درصدی ثبت کرده زیرا تولید صنعتی در ماه مارس ۳.۹ درصد و داده‌های خرده‌فروشی در همان ماه ۱۰.۶ درصد افزایش یافته است.
در چین، کامپوزیت شانگهای در ساعت ۴:۴۸ به وقت اروپا ۰.۱۱ درصد کاهش یافت و شنژن کامپوزیت یک دقیقه بعد ۰.۲۱ درصد نزول کرد.
کوسپی کره جنوبی ۰.۱۸ درصد و هانگ سنگ هنگ کنگ ۰.۷۳ درصد در ساعت ۴:۵۰ به وقت اروپا سقوط کردند.
شاخص استرالیا در ساعت ۳:۵۱ به وقت اروپا ۰.۲۱ درصد کاهش یافت.
در همان زمان، دلار در برابر ین ۰.۰۵ درصد صعود کرد و به ۱۳۴.۵۳۳۰ ین رسید.
در ساعت ۳:۳۵ به وقت اروپا، نیکی ۲۲۵ ژاپن ۰.۵۶ درصد افزایش یافت.

۳۱ فروردین ۱۴۰۲
borsha

زمان واریز سود شرکت‌های بورسی تغییر کرد

مطابق مصوبه سازمان بورس، پرداخت کامل سود به صاحبان سهام باید حداکثر ظرف چهار ماه پس از تصمیم مجمع عمومی راجع به تقسیم سود انجام پذیرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” با اصلاح اساسنامه ناشران ثبت شده نزد سازمان بورس، از این پس پرداخت کامل سود به صاحبان سهام باید حداکثر ظرف چهار ماه پس از تصمیم مجمع عمومی راجع‌به تقسیم سود انجام پذیرد.
بر این اساس، هیئت مدیره سازمان بورس طی مصوبه‌ای اعلام کرد: مطابق مصوبه مورخ دهم بهمن ماه ۱۴۰۱ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، مقرر شد عبارت ذیل به عنوان “تبصره دو به ماده ۱۸ اساسنامه نمونه شرکت‌های سهامی عام ثبت شده نزد سازمان به استثنای نهادهای مالی و پولی، ماده ۲۰ اساسنامه نمونه شرکت های مادر/ هلدینگ (سهامی عام)، ماده ۲۰ اساسنامه نمونه شرکت‌های سرمایه‌گذاری (سهامی عام)، ماده ۲۱ اساسنامه نمونه شرکت‌های تامین سرمایه (سهامی عام) “، تبصره ۹ به ماده ۲۱ اساسنامه شرکت بورس أوراق بهادار تهران، تبصره ۹ به ماده ۲۱ اساسنامه شرکت فرابورس ایران، تبصره ۸ به ماده ۲۴ اساسنامه شرکت بورس کالای ایران، تبصره ۸ به ماده ۲۴ اساسنامه شرکت بورس انرژی ایران” و تبصره ۶ به ماده ۲۶ اساسنامه شرکت سپرده گذاری مرکزی أوراق بهادار و تسویه وجوه الحاق شود.
پرداخت کامل سود به صاحبان سهام باید حداکثر ظرف چهار ماه پس از تصمیم مجمع عمومی راجع به تقسیم سود انجام پذیرد
همچنین در بخش دیگری از این ابلاغیه، آمده است:
۲. مطابق مصوبه مورخ ۲۹ تیر ۱۴۰۱ هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، ماده ۲۸ اساسنامه نمونه شرکت‌های سهامی عام ثبت شده نزد سازمان به استثنای نهادهای مالی و پولی، ماده ۳۲ اساسنامه نمونه شرکت های مادر/هلدینگ(سهامی عام)، ماده ۳۲ اساسنامه شرکت‌های سرمایه‌گذاری (سهامی عام) و ماده ۳۴ اساسنامه نمونه شرکت‌های تامین سرمایه (سهامی عام) به شرح ذیل اصلاح شد:
“در صورتی که بنا به هر دلیل عده اعضای هیات مدیره کمتر از حد نصاب مقرر شود و عضو علی البدل تعیین نشده یا وجود نداشته باشد، هیئت مدیره موظف است بلافاصله مجمع عمومی عادی شرکت را جهت تکمیل اعضا هیئت مدیره دعوت کند”
۳. پیرو ابلاغیه مورخ بیستم اردیبهشت ۱۴۰۱ مدیریت نظارت بر ناشران مبنی بر اصلاح ماده ۱۹ اساسنامه نمونه شرکت‌های سهامی عام ثبت شده نزد سازمان به استثنای نهادهای مالی و پولی (پیوست ۱) و ابلاغیه مورخ ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ مدیریت نظارت بر بازار اولیه در خصوص نحوه ارسال و پذیره‌نویسی الکترونیک حق تقدم‌های ناشی از افزایش سرمایه جهت اعمال در تبصره مفاد ماده ۱۴ اساسنامه نمونه (یا ماده متناظر در اساسنامه نمونه سایر ناشران ثبت شده نزد سازمان) (پیوست ۲)، ضروری است ناشران محترم در اسرع وقت نسبت به انجام اقدامات لازم جهت اصلاح اساسنامه خود اقدام کند.

۱۵ فروردین ۱۴۰۲
borsha

تغییرات جدید شرایط دریافت ارز سهمیه‌ای

بر اساس آخرین بخشنامه صادر شده از سوی بانک مرکزی، از امروز (۱۴ فروردین ماه) خرید ارز سهمیه‌ای با کارت ملی به حساب ارزی مردم واریز خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” خرید ارز سهمیه‌ای با کارت ملی که بر اساس آخرین بخشنامه بانک مرکزی، با شرایطی مجاز بود با تغییراتی مواجه شده است.

پیش از این مردم با پرداخت وجه می‌توانستند نسبت به خرید سهمیه ۲۰۰۰ یورویی خود (یا معادل آن نسبت به سایر ارزها) از طریق صرافی‌ها و شعب بانکی منتخب و مجاز اقدام کنند.
اما این روند با تغییراتی از امروز دوشنبه (۱۴ فروردین ماه) مواجه شده است. به گونه‌ای از این به بعد مردم برای خرید ارز سهمیه‌ای باید ابتدا حساب ارزی باز کنند و این مبلغ به صورت ارزی به حساب آن‌ها واریز خواهد شد.
براین اساس، افراد باید برای باز کردن حساب ارزی، معادل ریالی ۱۰۰ دلار را به حساب خود واریز کنند و همچنین، امکان برداشت اسکناس، پنج روز کاری پس از افتتاح حساب ممکن است.
همچنین شنیده‌ها حاکی از این است که از سال جاری افرادی که ارز سهمیه‌ای دریافت می‌کنند، این موضوع احتمالا در ارزیابی دریافت یارانه آن‌ها تاثیرگذار خواهد بود.
دلار و درهم ثابت ماندند
قیمت انواع ارز در مرکز مبادله ایران به گونه‌ای است که نرخ هر دلار و درهم از ابتدای سال جاری تا کنون تغییری نداشته و ثابت مانده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” قیمت انواع ارز در معاملات امروز (دوشنبه ۱۴ فروردین ماه) مرکز مبادله ایران اعلام شد و بر اساس آخرین نرخ ثبت شده، هر دلار آمریکا به صورت اسکناس و حواله به ترتیب ۴۰ هزار و ۲۰۰ تومان و ۳۶ هزار و ۶۰۰ تومان است که نسبت به آخرین نرخ اعلام شده در هفته‌ها و سال گذشته تغییری نداشته است.

هر یورو نیز به صورت اسکناس ۴۳ هزار و ۶۲۷ تومان و حواله آن ۳۹ هزار و ۷۲۰ تومان قیمت‌گذاری شد.
همچنین هر درهم اسکناس نیز ۱۰ هزار و ۹۴۶ تومان قیمت‌گذاری شد و هر درهم حواله به ۹ هزار و ۹۶۶ تومان رسید که این ارز نیز در ایام نوروز و نسبت به آخرین نرخ ثبت شده در سال گذشته بدون تغییر مانده است.

۱۵ فروردین ۱۴۰۲
برشا

قیمت‌هایی که پایین بیا نیست!

بحران جهانی غذا ممکن است همچنان ادامه داشته باشد و قیمت‌ها پس از یک سال جنگ همچنان بالا رفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هلدینگ سرمایه گذاری برشا به نقل از رویترز با توجه به اینکه دو کشور بزرگ صادرکننده گندم و سایر محصولات حیاتی جهان وارد دومین سال جنگ شده‌اند، بسیاری از کشورهای آسیب‌پذیر همچنان با افزایش ناامنی غذایی مواجه هستند.

قیمت موادغذایی بر اساس تورم بالاتر از میانگین سال‌های اخیر است اما اکنون یک سال پس از جنگ روسیه و اوکراین که بازار کالاهای کشاورزی را متحول کرد، بعد از عقب‌نشینی از بالاترین رکورد خود در اوایل سال ۲۰۲۲ همچنان بالاست.
شاخص قیمت مواد غذایی فائو نشان می‌دهد که قیمت روغن‌های گیاهی به همراه لبنیات و غلات باعث کاهش قیمت شدند، در حالی که قیمت شکر و گوشت نسبت به اوایل سال گذشته اندکی تغییر کرده است.
صندوق بین‌المللی پول و نهادهای جهانی دیگر در بیانیه مشترک اخیر خود در مورد امنیت‌ غذایی اعلام کردند که دولت‌ها و اهداکنندگان باید حمایت خود را از آسیب‌پذیرترین قشرها افزایش دهند و تجارت و عملکرد بازار را تسهیل کنند.
بر اساس گزارش رویترز، مقامات در فائو، صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، برنامه جهانی غذا و سازمان تجارت جهانی اظهار کردند که اقدامات بیشتر برای جلوگیری از یک بحران طولانی مدت در این سه حوزه مهم مورد نیاز است.