رویترز گزارش داده است در پی خشکسالی شدید تابستان گذشته و طوفان «ایان» محصولات کشاورزی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته‌اند و قیمت‌ها ممکن است تا ۵۰ درصد افزایش پیدا کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی هلدینگ سرمایه گذاری برشا به نقل از رویترز، خشکسالی کالیفرنیا محصولات کشاورزی را تهدید می‌کند، قیمت مواد غذایی را افزایش می‌دهد و فشار بیشتری را بر دولت و مردم وارد می‌کند چرا که پیش از این هم به دلیل افزایش تورم، وضعیت اقتصادی چندان مساعد نبود.

کمبود باران و برف در کالیفرنیا و محدودیت منابع آب که از رودخانه «کلرادو» تأمین می‌شد، محصولات تابستانی مانند گوجه‌فرنگی، پیاز و سبزی‌های برگ‌دار را که در زمستان رشد می‌کنند، تهدید کرده است.
افزایش قیمت مواد غذایی در سال جاری به افزایش تورم آمریکا که به بالاترین سطح ۴۰ سال اخیر خود رسیده، دامن زده است. خشکسالی کالیفرنیا، به‌علاوه طوفان «ایان» که محصولات کشاورزی مثل مرکبات و گوجه‌فرنگی را در فلوریدا ویران کرد، هزینه‌های غذا را بیش از پیش افزایش خواهد داد. خشکسالی در برخی مناطق نه تنها محصولات تازه را تحت تأثیر قرار داده، بلکه بر محصولاتی که انبار می‌شوند هم تأثیر گذاشته است. دان کامرون، رئیس هیئت غذا و کشاورزی ایالت کالیفرنیا از کمبود آب برای تولید محصولات کشاورزی خبر داده است.
کالیفرنیا حدود ۳۰ درصد گوجه فرنگی فرآوری شده در جهان را تولید می‌کند، اما ماه آگوست امسال، وزارت کشاورزی پیش بینی خود را برای برداشت در سال جاری به ۱۰.۵ میلیون تن کاهش داد که ۱۰ درصد کمتر از برآورد ۱۲.۲ میلیون تنی خود در اوایل سال است. رئیس هیئت غذا و کشاورزی کالیفرنیا می‌گوید به دلیل کاهش برداشت محصولات، قیمت تمام شده آن‌ها نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش یافته و کالاهای فرآوری شده مثل کنسروها ممکن است ۵۰ درصد افزایش قیمت داشته باشند.
خشکسالی آمریکا در حال توسعه و تشدید است و بیش از همه به سمت غرب و جنوب شرقی این کشور گسترش یافته است. شرایط خشکسالی در غرب آمریکا به یک امر عادی تبدیل شده و این منطقه هر سال آب و هوای خشک‌تر و گرم‌تری را تجربه می‌کند. در گزارشی که ماه فوریه منتشر شد، به گفته دانشمندان، دو دهه گذشته شدیدترین شرایط خشکسالی در هزار و ۲۰۰ سال گذشته در غرب آمریکا بوده است.