شاخص قیمت جهانی آژانس موادغذایی سازمان ملل متحد در ماه جولای بار دیگر کاهش یافت و از بالاترین رکورد در ماه مارس فاصله گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی «هلدینگ سرمایه‌گذاری برشا» شاخص قیمت مواد غذایی سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) که بیشترین کالاهای غذایی در سطح جهان را مورد معامله قرار می دهد، در ماه گذشته به طور میانگین ۱۴۰.۹ واحد در مقایسه با ۱۵۴.۳ اصلاح شده در ماه ژوئن بود. رقم ژوئن قبلا ۱۵۴.۲ اعلام شده بود.

شاخص جولای همچنان ۱۳.۱ درصد بالاتر از سال قبل بود که به دلیل تأثیر تهاجم به اوکراین، آب‌وهوای نامساعد و هزینه‌های بالای تولید و حمل‌ونقل افزایش یافت.

ماکسیمو تورو، اقتصاددان ارشد فائو گفت: کاهش قیمت کالاهای غذایی از سطوح بسیار بالا مورد استقبال قرار گرفته است، با این حال، ابهامات بسیاری باقی مانده است. او گفت که چشم‌انداز تیره اقتصاد جهانی، نوسانات ارز و قیمت بالای کود که می‌تواند بر تولید آینده و معیشت کشاورزان تأثیر بگذارد، همگی فشارهای جدی برای امنیت‌غذایی جهانی ایجاد می‌کنند.

بر اساس گزارش رویترز، شاخص‌های قیمت روغن نباتی، شکر، لبنیات، گوشت و غلات همگی در ماه جولای با کاهش ۱۴.۵ درصدی گندم در مقایسه با ماه قبل کاهش یافت که تا حدودی به دلیل توافق بین اوکراین، روسیه، ترکیه و سازمان ملل برای رفع انسداد صادرات غلات بود.

فائو گفت که شاخص قیمت ذرت در ماه جولای ۱۰.۷ درصد کاهش یافت که بخشی از آن به دلیل توافق روسیه و اوکراین و همچنین افزایش دسترسی فصلی از سوی تولیدکنندگان کلیدی آرژانتین و برزیل بود.