با افزایش نرخ تورم توسط فدرال رزرو، دلار افزایش بی‌امان خود را از سر گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” به نقل از بیزنس، دلار در روز پنجشنبه صعود کرد و این افزایش ناشی از انتظار برای تشدید سریع‌تر سیاست‌های فدرال رزرو همچنین جریان‌های امن در میان ترس‌های فزاینده از رکود بود.

دلار به بالاترین سطح در ۲۴ سال اخیر و بالای ۱۲۸ ین رسید همچنین پس از اینکه یک شبه برای مدت کوتاهی از سطح یورو عبور کرد، به سمت برابری با یورو نیز حرکت کرد. در همین حال، دلار سنگاپور و پزو فیلیپین در برابر همتای آمریکایی خود پس از غافلگیری مقامات پولی مربوطه از تشدید سیاست در حرکت‌های خارج از چرخه، افزایش یافتند.

دلار پس از رسیدن به رقم ۱۳۸.۰۱۵ برای اولین بار از سپتامبر ۱۹۹۸ تاکنون به میزان ۰.۳۷ درصد بالاتر در ۱۳۷.۹۳۵ ین بود.

یورو با ۰.۳۹ درصد کاهش به ۱.۰۰۲۰ دلار رسید و روز چهارشنبه برای اولین بار از دسامبر ۲۰۰۲ ارزش ۰.۹۹۹۸ دلار را ثبت کرد.

ارقام قیمت مصرف‌کننده ایالات‌متحده، یک شبه نشان داد که تورم در بالاترین حد چهار دهه اخیر بوده حتی بیشتر از این نیز شتاب گرفته است.

کریستینا کلیفتون، تحلیلگر بانک مشترک‌المنافع استرالیا در یادداشت مشتری نوشت: نتیجه این است که شتاب تورم ایالات‌متحده در حال افزایش است.

وی گفت: «تورم سرسختانه بالا خطر ادامه روند صعودی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) را افزایش می‌دهد و باعث ایجاد رکود می‌شود. ما انتظار داریم که ترس از رکود به حمایت از دلار ادامه دهد.».

معامله‌گران پیش‌بینی‌های خود را افزایش دادند که بانک مرکزی ایالات‌متحده می‌تواند در ۲۶تا ۲۷ جولای، نرخ ها را ۱۰۰ واحد افزایش دهد و افزایش حداقل ۷۵ واحد پایه تقریبا قطعی است.

رافائل بوستیک، رئیس فدرال رزرو آتلانتا بر این گمانه‌زنی افزود و گفت که نرخ تورم بالاتر از حد انتظار، افزایش یک واحد کامل را پیشنهاد می‌کند.

دلار آمریکا در روز پنجشنبه پس از کاهش ۰.۳۲ درصدی یک شبه با ۰.۱۱ درصد افزایش در برابر لونی کانادا به ۱.۲۲۹۳ رسید.

پس از اینکه مقامات پولی سنگاپور (MAS) در روز پنجشنبه خارج از جلسات برنامه‌ریزی شده خود برای مبارزه با تورم فزاینده، سیاست‌های سخت‌گیرانه را اتخاذ کردند، ارز ایالات‌متحده با ۰.۵۶ درصد کاهش به ۱.۳۹۶۰ دلار سنگاپور رسید و به ۱.۳۹۲۹ سقوط کرد که پایین‌ترین رقم از اول جولای است.

در حالی که بانک مرکزی با افزایش ۷۵ واحدی متعجب شد، ارزش دلار ۰.۵۲ درصد کاهش یافت و به ۵۶ پزو فیلیپین رسید.

دلار نیوزیلند با ۰.۳۱ درصد کاهش به ۰.۶۱۱۲۵ دلار رسید و به سمت پایین‌ترین رقم دو سال گذشته در چهارشنبه یعنی ۰.۶۰۸۱ دلار بازگشت که از افزایش نیم واحدی نرخ بهره بانک مرکزی حمایت چندانی نکرد.

دلار استرالیا تغییر اندکی در ۰.۶۷۶۰۵ دلار داشت و پس از آن که داده‌های روز پنجشنبه نشان داد نرخ بیکاری به پایین‌ترین حد در ۴۸ سال گذشته رسیده و قیمت‌های سنگ‌آهن صادراتی کلید خورده است، کاهش قیمت قبلی را از بین برد.

استرلینگ ۰.۴درصد کاهش یافت و به ۱.۱۸۴۷ دلار و به پایین‌ترین سطح دو سال اخیر خود یعنی ۱.۱۸۰۷۵ دلار رسید.