اتحادیه تولیدکنندگان محصولات کشاورزی فرانسه (FNSEA) هشدار داد که مردم این کشور ممکن است در پاییز و زمستان امسال به دلیل کمبود علوفه ناشی از خشکسالی شدید با کمبود شیر و محصولات لبنی مواجه شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی” مجتمع شیر و گوشت دامدشت وابسته به هلدینگ سرمایه گذاری برشا”  به نقل از راشاتودی، اتحادیه تولیدکنندگان محصولات کشاورزی فرانسه (FNSEA) در هفته جاری هشدار داد که مردم این کشور ممکن است در پاییز و زمستان امسال به دلیل کمبود علوفه ناشی از خشکسالی شدید با کمبود شیر و محصولات لبنی مواجه شوند.

یانیک فیالیپ، رئیس کمیسیون اقتصادی در اتحادیه تولیدکنندگان محصولات کشاورزی فرانسه به نشریه فیگارو گفت: برای تولید شیر به علوفه که عمدتاً یونجه و ذرت است، نیاز دارید که امسال تقریباً وجود نداشت. بنابراین ما در پاییز و زمستان امسال در معرض خطر نایاب شدن شیر هستیم.

وی گفت: به دلیل خشکسالی که امسال کشور را فرا گرفته است، حیواناتی که معمولاً در این مدت در علفزارها هستند، چیزی برای خوردن ندارند.

فیالیپ خاطرنشان کرد که قیمت شیر ​​در فرانسه به طور سنتی 20 درصد کمتر از بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر مانند آلمان و هلند بوده است و کشاورزان فرانسوی به طور فزاینده ای خواستار “بازنگری قیمت” برای “تضمین پایداری تولید” هستند.

این مقام مسئول همچنین خواستار فعال‌سازی “صندوق بلایای طبیعی” شد که از طریق آن به کشاورزان اجازه داده شود علوفه‌ای را خریداری کنند که 50 درصد آن یارانه دولت است.

بر اساس این گزارش، فرانسه هفته هاست که خشکسالی بی سابقه ای را تجربه می کند.

به گفته سازمان‌های هواشناسی، این کشور ماه گذشته، تنها 9.7 میلی متر باران داشته است که بسیار کمتر از میانگین 70 میلی متر در سال های قبل است.

ژوئیه 2022 خشک ترین ماه فرانسه از سال 1959 بوده است. کمبود باران، در کنار مشکلات دیگر، باعث کمبود آب آشامیدنی در بیش از صد شهر در سراسر این کشور شده است.