نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که رژیم غذایی با پروتئین بیشتر و کالری کمتر یکی از موثرترین رژیم‌ها برای کاهش وزن است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “رویال طعم وابسته به هلدینگ سرمایه گذاری برشا” به نقل از سایکولوژی نیوز، افرادی که پروتئین بیشتری به‌عنوان بخشی از یک رژیم غذایی کنترل شده با کالری، مصرف می‌کنند، به‌طور متوسط ‌طی ۶  ماه، ۱۸ پوند وزن از دست می‌دهند.

علاوه بر این، افراد مسن در این مطالعه با استفاده از این روش کاهش وزن، توده عضلانی و تراکم استخوان خود را حفظ کردند.

نتایج تحقیقات قبلی نشان دادند که افزودن گوشت بدون چربی بیشتر و لبنیات کم چرب در مقایسه با محدود کردن کالری، کاهش وزن را افزایش می‌دهد.

تصور می‌شود مصرف پروتئین بیشتر باعث می‌شود افراد احساس رضایت بیشتری داشته باشند بنابراین مصرف کالری کاهش می‌یابد.

رژیم‌های غذایی حاوی پروتئین بیشتر با خواب بهتر مرتبط هستند که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند. مصرف حدود ۳۰ درصد کالری از پروتئین‌ها به کاهش سطح قند و چربی خون کمک خواهد کرد.

دکتر کریستن بیورز، محقق این تحقیق گفت: پزشکان به دلیل ترس از دست دادن عضله و استخوان که می‌تواند باعث مشکلات حرکتی یا افزایش خطر آسیب شود، در توصیه کاهش وزن تردید دارند.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که رژیم غذایی سرشار از پروتئین و کالری کم می‌تواند مزایای سلامتی کاهش وزن را برای سالمندان به ارمغان آورد و در عین حال عضله و استخوانی که برای کیفیت بهتر زندگی با افزایش سن نیاز دارند را حفظ کند.

این مطالعه شامل ۹۶ بزرگسال چاق مسن‌ بود که در یکی از دو رژیم غذایی قرار گرفتند. نیمی از آنان تحت یک رژیم غذایی کم کالری ۶ ماهه با پروتئین اضافی بودند.

افراد به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن خود روزانه یک گرم پروتئین مصرف می‌کردند همچنین به شرکت‌کنندگان سطوح کافی کلسیم و ویتامین دی داده شد که با کاهش وزن نیز مرتبط است. نیمی دیگر تحت رژیم حفظ وزن قرار گرفتند.

نتایج نشان داد، کسانی که رژیم غذایی با پروتئین بالا داشتند ۱۸ پوند از دست دادند که عمدتا چربی بود، از دست دادن چربی بیشتر در مناطقی (اطراف مرکز بدن) مشاهده شد که برای کاهش خطر قلبی عروقی مهم هستند همچنین شرکت‌کنندگان این مطالعه توده عضلانی خود را حفظ کردند.