سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد اعلام کرد شاخص قیمت مواد غذایی جهان در ماه می برای دومین ماه متوالی کاهش یافته هرچند قیمت گندم و گوشت ماکیان در این ماه همچنان بالاتر رفته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی “هلدینگ سرمایه گذاری برشا” قیمت جهانی مواد غذایی برای دومین ماه متوالی در می 2022 کاهش یافت و امیدواری نسبت به فروکش کردن تب رشد قیمت‌ها را افزایش داد.
سازمان جهانی خواروبار و کشاورزی ملل متحد اعلام کرد شاخص قیمت مواد غذایی جهان در ماه می برای دومین ماه متوالی کاهش یافته هرچند قیمت گندم و گوشت ماکیان در این ماه همچنان بالاتر رفته است.
شاخص قیمت مواد غذایی فائو در ماه می به 157.4 واحد رسید که این رقم نسبت به ماه آوریل 0.6 واحد کاهش یافته است. شاخص قیمت مواد غذایی در ماه آوریل هم 0.8 واحد کاهش یافته بود. کاهش شاخص قیمت مواد غذایی طی دو ماه متوالی امیدها به فروکش کردن تب رشد قیمت مواد غذایی در جهان را افزایش داده است.
در عین حال قیمت مواد غذایی جهان در ماه می امسال همچنان 22.8 درصد بالاتر از قیمت این مواد در مدت مشابه سال قبل است.
بر اساس این گزارش شاخص قیمت غلات فائو در می 2022 نسبت به ماه قبل 2.2 درصد افزایش داشته است. قیمت گندم در این ماه نسبت به ماه آوریل 5.6 درصد و نسبت به مدت مشابه سال قبل 56.2 درصد افزایش داشته است. رکورد ثبت شده برای قیمت جهانی گندم مربوط به مارس 2008 است که قیمت‌های کنونی تنها 11 درصد کمتر از این رکورد است.
قیمت جهانی برنج نیز در ماه می امسال رشد داشته اما قیمت سایر غلات 2.1 درصد افت داشته است. قیمت ذرت نیز به دلیل بهبود برداشت در آمریکا و افزایش عرضه در آرژانتین کاهشی بوده است.
شاخص قیمت سبزیجات نیز در ماه می 2022 نسبت به ماه قبل از آن افت 3.5 درصدی داشته است. قیمت روغن‌های پالم، سویا، آفتابگردان و سویا در این ماه کاهش داشته است. کاهش محدودیت‌های صادراتی کشورهای بزرگ تولیدکننده عامل این افت قیمت بوده است.
شاخص قیمت لبنیات نیز در ماه میلادی گذشته 3.5 درصد کاهش یافته است. قیمت شیرخشک کاهش زیادی داشته است. قیمت کره نیز به دلیل کاهش تقاضا و رشد عرضه با کاهش مواجه شده است.
قیمت جهانی شکر در ماه می امسال با کاهش 1.1 درصدی نسبت به ماه قبل مواجه شده است. برداشت خوب در هند، کاهش ارزش پول ملی برزیل و کاهش قیمت اتانول از جمله دلایل افت قیمت شکر در این ماه بوده است.
اما شاخص قیمت گوشت در ماه می با رشد 0.6 درصدی نسبت به ماه قبل از آن مواجه شده است. به‌ویژه قیمت گوشت ماکیان در این ماه افزایش داشته است که مختل شدن زنجیره‌های عرضه، شیوع آنفلوآنزا در برخی کشورها و افزایش تقاضا در اروپا و خاورمیانه علت این افزایش اعلام شده است.